Какво значи да чистиш след котки и как се оцелява след това?
Всеки, дето е гледал котка, знае – мили са, обаче ако се запусне положението, става мазало! Тук влизат в игра експерти в почистването след котки. Не говорим за едно-две косъма по дивана, а за истински баталии с миризми, маркировки и местенца, дето вече приличат на бойно поле. Един ден всичко е наред, на другия мирише все едно си забравил кофа с риба на слънце. И айдеее – търкаш, миеш, търкаш пак и пак мирише! Че и съседите почват да гледат лошо.
Кога наистина трябва да се намесят истински експерти в почистването след котки?
Понякога нещата излизат извън контрол. Говорим за ситуации, в които има маркиране навсякъде, мебели съсипани, килими, дето вече не се спасяват, а в най-тежките случаи – наслоени слоеве от урина и козина, дето няма махане с просто парцалче. Пример? Апартамент, обитаван от 7 котки, без вентилация, без хигиена. Таванът капе от миризма. Почистване на силно замърсен апартамент в такава ситуация е задължително. Ако някой си мисли, че оцет и сода ще го оправят, нека пробва и после пак да се чуем.
Как да се оправиш сам, ако няма кой да ти помогне?
- Изолирай зоната и не се прави на герой. Затвори мястото, проветри стабилно и си сложи ръкавици, маска и дрехи, дето няма да съжаляваш да изхвърлиш. Миризмата на котешка урина е упорита и се набива навсякъде – дори и по кожата!
- Почни от източника, не от последиците. Ако има килими – вън! Ако са намокрени мебели – махни ги, щото стават развъдник на бактерии. Търкай първо твърдите повърхности – под, стени, шкафове – със специален разтвор, не само с вода.
- Не спирай до почистване, прави и дезинфекция. Най-големите гадории остават невидими. Бактерии, паразити, миризми. Нали се сещаш, че ако пак се върнат котките, ще си мислят, че това е тоалетната им! Използвай услуги за дезинфекция след котки, за да приключиш темата от раз.
Защо почистването след котки е различно от другите случаи?
Много хора подценяват проблема. Обаче котешката урина и маркировки имат състав, дето буквално се набива в материала – под, текстил, стени, всичко. Затова фирма за почистване не идва просто да мине с парцал, а да свърши цялата схема – от изнасяне на повредени мебели до дълбока дезинфекция, дори и след смъртни случаи!
Най-често задаваните въпроси
Какво правим, ако котката редовно маркира мебели и ъгли?
Това вече не е случай за „ама тя така си показва любовта“. Това е сигнал, че има проблем, и ако не искаш мебелите ти да станат постоянна тоалетна, чисти редовно с ензимни препарати и обмисли да промениш разположението в жилището. Понякога стресът за котките ги кара да маркират.
Как да премахна миризмата от котешка урина от дървен под?
Дървото попива миризмата като гъба. Не става само с парцал. Използваш ензимен препарат, оставяш го да подейства, търкаш няколко пъти. Ако не стане, трябва да шлайфаш и лакираш отново, иначе пак ще замирише след няколко дни.
Може ли да се спаси стар килим след замърсяване от котки?
Ако е скъп и те боли да го хвърлиш – има шанс, но ще ти трябва професионално почистване и дезинфекция. Ако е обикновен килим, по-добре го изхвърли и не се занимавай. Повечето миризми се връщат, дори и след уж дълбоко пране.
Безопасно ли е да се използват домашни препарати за почистване след котки?
Някои са ОК, но повечето не вършат работа. Оцет, сода, лимон – звучи добре, ама в реалността само замазваш положението. По-добре вземи нещо със сериозни ензими, щото иначе само пръскаш аромат, а миризмата си стои.
Колко често трябва да се прави дезинфекция, ако имаш няколко котки?
Поне веднъж месечно сериозно почистване и поне два пъти годишно дезинфекция, ако не искаш апартаментът да се превърне в зоологическа градина. Особено ако имаш и гости – няма как да скриеш истината зад ароматизатори.
