Как да почистим силно замърсен апартамент?

Колко е зле положението и от къде да започнеш?

Как да почистим силно замърсен апартамент? Това не е просто въпрос, а си е истинско изпитание! Ако гледаш наоколо и не знаеш от къде да започнеш, значи си стигнал момента, в който само здраво бачкане и добра стратегия ще те спасят. Мръсотия, прах, стари боклуци, петна, мазнини – всеки ъгъл крещи за внимание. Айде, не се отчайвай, ами запретвай ръкави, защото апартаментът сам няма да се изчисти!

Стратегия за справяне със силно замърсен апартамент?

Първо трябва да знаеш едно – няма магически трик! Тук говорим за ред, търпение и здраво чистене. Няма как да стане с едно минаване на парцала.

  1. Разчисти боклуците. Няма как да чистиш върху камари с непотребни неща. Изхвърли всичко, което не ти трябва. Ако става въпрос за огромно количество, извозване на отпадъци ще е правилното решение. Иначе ще се въртиш в кръг и няма да стигнеш никъде.
  2. Раздели си чистенето на зони. Ако скачаш от едно място на друго, ще се ошашкаш и ще ти се види като безкрайна мъка. Започни от най-мръсното – кухнята и банята. После минавай към останалите стаи.
  3. Тежката артилерия – препаратите. Няма как да минеш без тях. Силно замърсените апартаменти изискват тежки препарати за мазнини, мухъл и натрупана мръсотия. Ако положението е наистина страшно, дезинфекция на апартамент може да е добра идея, особено ако има плесен, лоши миризми или следи от животни.
  4. Килими, мека мебел, матраци. Ако не са прани от години, значи събират какво ли не. Прах, акари, петна, миризми. Ако не се чистят редовно, стават истински развъдник на бактерии. Изперете ги с парочистачка или ги дайте на професионално почистване.
  5. Прозорци, врати и стени. Не си мисли, че само подът трябва да свети. Ако стените са пожълтели от цигари или мазни петна, можеш да ги забършеш с гъба и подходящ препарат. Прозорците – няма как да оставиш да изглеждат като в изоставен склад.
  6. Финалните детайли. Избърши праха, почисти контактите, ключовете за лампи, вентилационните отвори. Такива малки неща правят разликата между истински чист дом и нещо, което само изглежда подредено на пръв поглед.

Как да се справиш, ако апартаментът е в критично състояние?

Понякога положението е извън контрол – буквално не се вижда пода, миризмите са непоносими, а слоевете мръсотия изглеждат като геоложки находки. В такива случаи няма място за губене на време, трябва да действаш организирано.

  • Първо, премахни всички боклуци. Ако трябва, почистване на клошарски апартамент ще ти помогне да се отървеш от наслоените отпадъци и да започнеш начисто.
  • Второ, проветри добре. Миризмите от мухъл, цигари и застоял въздух правят чистенето двойно по-гадно. Колкото повече кислород влезе, толкова по-добре.
  • Трето, бъди готов за тежък труд. Ако става въпрос за апартамент след наематели, запуснат с години или просто зарязан от живота, ще трябва да търкаш, да миеш и да се бориш с упорити замърсявания.

Най-често задаваните въпроси

Как да премахна стара миризма на цигари от апартамент?
Това е една от най-упоритите миризми, но не е непобедима. Започни с проветряване, изхвърли стари пердета, почисти стените с разтвор от оцет и вода. Ако все още вони, активен въглен или сода за хляб ще помогнат да поемат остатъчните миризми.

Как да се справя с плесен по стените?
Плесента не прощава. Първо я напръскай със специален препарат против мухъл, изчакай да подейства и избърши. Ако проблемът се връща, значи има влага и трябва да се проветрява по-често или да се използва влагоабсорбатор.

Как да изчистя стара фурна, в която не е пипано с години?
Старата мазнина е като бетон – само силни препарати ще я разбият. Напръскай със сода каустик (с ръкавици и маска!), остави да подейства и търкай с метална гъба. Ако не става, пробвай с парочистачка.

Как да се справя с натрупан прах и мръсотия по мебели?
Сух прах първо се минава с микрофибърна кърпа, за да не го разнасяш повече. След това напръскай с препарат за дърво или универсален почистващ разтвор. Ако има лепкава мръсотия, малко спирт ще свърши работа.

Как да премахна лоша миризма от матрак?
Ако матракът вони, поръси го обилно със сода за хляб, остави няколко часа и след това изсмучи с прахосмукачка. За по-сериозни случаи – парочистачка или дълбоко изпиране.

Как да почистим силно замърсен апартамент?