Как да се справиш, когато терасата ти изглежда като гълъбов паркинг?

Петна от гълъби – да, гадно е, особено когато не си ги канил, а те си идват, правят си каквото искат и оставят следи. И не говорим само за петънце тук-там, а за упорити, засъхнали, миришещи петна, които се забиват по плочки, парапети, дори и по фасади. Е, няма смисъл да се вдигат ръце – има си начини. В тази статия ще ти разкажем за най-добрите техники за борба с упорити петна от гълъби, без да ти развиваме суха теория, а направо с неща, дето се правят и действат.

Истински ефективни техники за борба с упорити петна от гълъби

  • Разтвор с оцет и топла вода. Смеси половин литър топла вода с една чаша оцет и сипи всичко в пулверизатор. Напръскай директно върху засъхналото петно и остави да подейства поне 10 минути. След това търкай с четка – да, малко мръсна работа, но ефектът си струва. Оцетът размеква мръсотията и не оставя миризма като белината.
  • Течен сапун и сода бикарбонат. Сипи сапун върху петното, поръси отгоре сода и натисни с твърда четка. Разтъркай хубаво и изчакай още малко. Комбинацията помага много за петна, които са стояли с дни. Това е евтино, не цапа като препарати, а и не дразни очите.
  • Гореща вода с лимонена киселина. Ако си пробвал с оцет и не става – пробвай с лимонена киселина. Върши страхотна работа при жълтеникави и мазни петна. Изсипи директно горещата смес и разтъркай с мокър парцал или четка. Има и лек аромат, който гълъбите не обичат.
  • Сапунена гъба с ръкавици. Ако петното е прясно и не се е втвърдило, една гъба с домакински сапун и топла вода може да свърши работа. Хвани го на момента – не чакай да засъхва. Просто си сложи ръкавици, накисни и действай – по-добре веднага, отколкото после да търкаш с часове.
  • Водоструйка със силна струя. За по-големи площи, където петната са навсякъде – струята прави чудеса. Особено когато я комбинираш с препарат. Само внимавай с фугите, да не избие всичко навън. Това може да е добра идея, ако вече си минал с препарат и искаш да изплакнеш всичко.

Домашни методи за премахване на засъхнали петна

  1. Намокряне и изчакване. Понякога хората бързат да търкат директно, а това само влошава положението. Намокри хубаво петното, покрий с влажна кърпа и изчакай поне 20 минути. После се върни с четката. Това спестява усилия и драскане на повърхността.
  2. Търкане с метална гъба. Само ако плочките го позволяват – не го прави върху боядисани или лакирани повърхности. Металната гъба сваля дори засъхналите ръбове. Можеш да я комбинираш с паста от сода и сапун. Действа силно, но иска малко мускули.
  3. Използване на препарат за баня. Някои препарати за баня са доста мощни и помагат при органични замърсявания. Пръсни върху петното, изчакай няколко минути и тогава търкай. Само внимавай да не е агресивен към плочките – чети етикета.
  4. Почистване с парочистачка. Ако имаш парочистачка, не я пази за пода вътре. Пусни я на максимум и минавай по петната. Парата разхлабва мръсотията, а после остава само да забършеш. Удобно е и не оставя следи.
  5. Повтаряне на процеса. Не се отказвай, ако не стане от първия път. Някои петна са направо инат – и искат два, три, дори четири пъти. Но ако го правиш редовно, след време ще стане все по-лесно.

Дезинфекция на апартамент може да се наложи, ако петната са стари и се усеща неприятна миризма. Това се случва най-често при балкони, където гълъбите си правят гнезда с месеци. Там вече не става само с търкане, а си иска и нещо по-сериозно като професионално почистване.

Най-често задаваните въпроси

Може ли оцетът да повреди плочките?
Сам по себе си не, но ако ги търкаш с метална четка и силен оцетен разтвор всеки ден – не е добра идея. Ползвай го умерено и не го оставяй дълго да седи.

Колко често трябва да се чистят петната от гълъби?
В идеалния случай – веднага след като ги видиш. Но ако не можеш, поне веднъж седмично е добре, за да не се втвърдят и да почнат да смърдят.

Има ли смисъл да се слага нещо, за да не кацат гълъбите?
Да, има. Специални шипове, ленти с отражения или дори звуци, които ги дразнят. Не пречат на теб, но на гълъбите не им харесва и си тръгват.

Перата и гнездата трябва ли да се махат ръчно?
Да, но само с ръкавици и маска. Перата понякога носят микроби, а гнездата могат да са пълни с гадости. Не е приятно, ама трябва да се махнат.

Подходяща ли е белината за почистване на такива петна?
Белината чисти, ама мирише и не винаги се справя. Освен това не я смесвай с други препарати – може да стане опасно. Ползвай я внимателно и само ако нищо друго не действа.

Техники за борба с упорити петна от гълъби